Kalejdoskop galicyjski


2007-08-20

Z okazji Euro 2012 odbędzie się rekonstrukcja szpitali. Chodzi zwłaszcza o Lwowski obwodowy szpital kliniczny, Szpital pogotowia ratunkowego, Szpital chorób zakaźnych, szpital dla dzieci oraz inne. Do tej pory nie napłynęły żadne środki na wspomnianą rekonstrukcję. Jedynym nowym szpitalem w mieście może być szpital w Sichowie, który po zakończeniu mistrzostw ma być przekazany do potrzeb mieszkańców tej 300-tysięcznej gminy miasta.

Z okazji EURO-2012 Koleje Ukrainy zakupią pociągi. Delegacja kolei była niedawno w Czechach, gdzie ma zamiar nabyć w trybie próbnym dwa dwupoziomowe pociągi produkcji spółki „SKODA TRANSPORTATION s.r.o.” Pracownicy kolei ukraińskich powinni opracować wymagania techniczne. Jeżeli próby jazdy się powiodą, to w 2009 roku Koleje Ukrainy zakupią pozostałe 8 pociągów.

Na granicy będzie „Most Europejski”. Chodzi o koncert, który odbędzie się w dniu 25 sierpnia w ramach IV Transgranicznych Dni Dobrego Sąsiedztwa. „Dzisiejsza granica ukraińsko-polska wyglądem przypomina ogrodzenie w łagrach sowieckich. My pragniemy budować mosty, a nie mury między narodami, które tworzą wspólnotę europejską”, - mówił 9 sierpnia na konferencji prasowej ks. Stefan Batruch, dyrektor Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, która jest współorganizatorem imprezy. Reżyser koncertu, Grzegorz Sadurski, mówił, że scena stanie na samej granicy, w miejscu przyszłego przejścia Dołhobyczów-Ugryniów, więc mieszkańcy Polski i Ukrainy będą mogli świętować wspólnie, przebywając jednocześnie na własnym terytorium. W koncercie będą uczestniczyły zespoły polskie i ukraińskie, takie jak: „Habakuk”, „Wu-Wu”; „Zakopawer”, „Arka Noego” oraz „We-We”, „Hajdamaky”, „Fłajza” i „Kowczeg Noja”. Właśnie ten zespół oraz „Arka Noego” zaśpiewają na zakończenie koncertu piosenkę, którą specjalnie na tę okazję skomponował Robert Frydrych. W ramach przygotowań do EURO-2012 koncert ten stanie się pierwszą akcją, która odbędzie się właśnie na granicy.

Konsulat Generalny RP we Lwowie zwiększa swój czas pracy. Aż do Dnia Niepodległości Ukrainy będzie pracował na dwie zmiany. O tym w trakcie wspomnianej konferencji prasowej mówił konsul Marcin Zieniewicz. Pracownicy Konsulatu chcą umożliwić udział w koncercie „Most europejski” wszystkim chętnym. Jednak, Konsulat będzie sprzyjał jedynie osobom, które naprawdę będą chciały być na imprezie, a nie tym, które będą chciały na tym zarobić. W dniu koncertu nie będzie można przenosić przez granicę alkoholu oraz wyrobów tytoniowych. Wobec tego, pracownicy konsulatu mają zamiar wykryć handlarzy, sprawdzając, jak dużo jest w paszporcie pieczątek, stwierdzających przekroczenie granicy.

Z wizytą w Polsce. W dniach 2-5 sierpnia przedstawiciele Tarnopolskiej Administracji Państwowej wyjeżdżali z roboczą wizytą do Rzeszowa. Chodziło o nawiązanie ściślejszej współpracy międzyregionalnej, zwiększenie efektywności wykorzystania funduszy w ramach programu „Ukraina-Polska-Białoruś”, poszerzenie zakresu kontaktów w dziedzinie humanitarnej. Została też podpisana umowa ramowa o współpracy przemysłowo-handlowej, naukowo-technicznej i kulturalnej między obwodem tarnopolskim a województwem podkarpackim.

Zachowamy spuściznę artystyczną Pinsla. 31 lipca rozmawiali na ten temat gubernator Ziemi Tarnopolskiej Iwan Stojko oraz Borys Woźnicki, dyrektor Lwowskiej Galerii Sztuki. W trakcie spotkania zastanawiano się nad tym, jak przebiegają prace konserwatorskie przy Ratuszu w Buczaczu, a także nad tym, jak zachować spuściznę Jana Grzegorza Pinsla, pozostałą w Buczaczu, Rukomyszu, Monastyrzyskach. Iwan Stojko poinformował Borysa Woźnickiego o tym, jak przuebiegają przygotowania do obchodów „Roku Jana Jerzego Pinsla” na Ziemi Tarnopolskiej. Do działań podstawowych należą organizacja wystawy prac artysty oraz konferencji naukowej, które mają się odbyć w Muzeum Krajoznawstwa. Na wystawie prac, która, poza Tarnopolem, będzie gościła we Lwowie i Kijowie, zostaną przedstawione dzieła Pinsla, pochodzące z różnych muzeów Ukrainy. Mążna ją już obejrzeć we Lwowskiej Galerii Sztuki, a od połowy września będzie do obejrzenia w Kijowie, w Tarnopolu zaś – od połowy października. Oprócz wystawy zaplanowane są także koncerty muzyki barokowej.

Zabrakło 4 głosów. W trakcie głosowania w Tarnopolskiej Radzie Miejskiej, dotyczącego zakazu eksponowania reklamy ulicznej alkoholu i papierosów, do przyjęcia odpowiedniej uchwały zabrakło... 4 głosów. Z całą pewnością, przeciwnicy tej reklamy będą nadal walczyli o to, by zniknęła z ulic Tarnopola.

Norwegowie pomogą mieszkańcom Stanisławowa oszczędzać ciepło. Wiktor Kotomkin, ekspert firmy norweskiej „Ensi-International” przyjechał, aby rozstrzygnąć kwestie praktyczne. Dotyczą one udzielenia kredytu na realizację projektu, w ramach którego w placówkach oświatowych mają zostać umieszczone systemy automatycznej regulacji zużywania energii cieplnej. W. Kotomkin był w kilku placówkach, których dotyczy wdrażanie projektu i zapoznał się z warunkami jego realizacji.

Szwajcaria ma oko na firmę „Łasoszczi” („Łakocie”). Wiosną 2007 r. firma szwajcarska „Hosta International AG” wyraziła chęć wejścia na rynek Ukrainy, wykupując 85 % akcji stanisławowskiej fabryki cukierniczej „Łasoszczi”, która produkuje cukierki, karmelki i drażetki. Umowa kupna-sprzedaży ma zostać zrealizowana na przełomie sierpnia i września br. Nowi właściciele mają zamiar od razu przystąpić do modernizacji procesu produkcyjnego, nie będą zaś wkraczali ze swymi wyrobami cukierniczymi.

„Kołomyja nie pomyja, Kołomyja miasto!” O tym, że właśnie tak jest, świadzą pragnienia jej mieszkańców, by ich miasto posiadało własną domenę internetową, taką jak lviv.ua czy ivano-frankivsk.ua. Kołomyja jest znaczącym centrum gospodarczym, turystycznym i kulturalnym, dlatego aktualnie trwa rejestracja domeny publicznej kolomyya.ua lub ko.ua. Inicjatywa ma poparcie władz lokalnych, operatorów sieci internetowych, organizacji społecznych i przedsiębiorców miasta. Listy, popierające tę inicjatywę, można nadsyłać pod adresem: kolomyya@i.ua.

Przygotowała Irena Masalska


2007-06-29

We Lwowie można będzie zaparkować samochód nawet za pośrednictwem telefonu komórkowego. Takie „komórkowe” parkowanie będzie możliwe przeważnie w centrum miasta. W tym celu władze zaprosiły konsultantów z Tallina, gdzie taki system już został wdrożony. Parkowanie się przy pomocy telefonu komórkowego będzie trwało kilka sekund. Po przyjeździe na parking trzeba będzie tylko wysłać SMS-a i można się parkować. Jeszcze tego lata we Lwowie pojawią się pierwsze parkomaty.

Znów o „EURO-2012”. W Radzie Miejskiej utworzono specjany departament w sprawie organizacji mistrzostw. Ogółem będzie liczył 350 osób. Powołano także dodatkowe stanowisko zastępcy mera miasta. Już wiadomo, że przed finałem mistrzostw trzeba będzie wyremontować 160 km dróg. Mają one połączyć różne obiekty EURO-2012 z centrum miasta. Koszty remontów stanowią ponad 210 mln grywien. Opracowano również projekt ulepszenia tras komunikacyjnych, mających łączyć nowy stadion z lotniskiem, dworcem kolejowym i Sichowem. Projekty rekonstrukcji zostaną przekazane do Rady Ministrów Ukrainy. W Sichowie zostanie też wybudowany szpital. Osiedle to znajduje się bowiem najbliżej głównych obiektów rozgrywek, odbywających się we Lwowie. Po mistrzostwach Europy szpital będzie służył mieszkańcom ponad stutysięcznego osiedla.

Na Ziemi Lwowskiej zaległości w wypłacaniu wynagrodzenia stanowią prawie 30 milionów dolarów czyli niemalże 6 mln USD. Należy jednak zaznaczyć, że ostatnio wskaźnik zadłużenia spadł o 1,9 %. Najbardziej zalegają z wypłacaniem wynagrodzeń przedsiębiorstwa gospodarczo aktywne, stanowiące 66,3 % ogółu dłużników. Zadłużenia wobec pracowników przedsiębiorstw-bankrutów sięgają 5,3 mln grywien, czyli 17,8 % ogółu. W maju w tych przedsiębiorstwach zadłużenie wzrosło o 381 tys. grywien.

Licencje na przewozy. Ministerstwo Transportu i Łączności oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy wprowadzają licencje dla dokonania na przewozy świąteczne, turystyczne, e weselne, a także pogrzebowe. Zarządzenie Ministerstwa Transportu i MSW nabrało ważności weszło w życie z dniem 23 czerwca. Przewoźnicy powinni będą przed wyjazdem w trasę poddać się kontroli medycznej, podpisać umowę z klientami, a nawet na każdy wyjazd posiadać kartę trasy, poświadczoną przez inspekcję drogową. Obecnie drogówka ma prawo zatrzymać orszak weselny czy kondukt pogrzebowy, by się przekonać, czy wszystko jest zgodne z prawem.

We Lwowie wystartował projekt „Larche-Arka”. W ramach projektu w dawnym budynku seminarium greckokatolickiego będzie działała wspólnota osób niepełnosprawnych. Wśród istniejących już na świecie 120 wspólnot „Larche-Arka”, ta lwowska będzie pierwsza na terenach postsowieckich. W organizację projektu jest zaangażowana Kateryna Sadowa, żona mera Lwowa, która jest asystentem w pracowni artystycznej dla osób, niepełnosprawnych umysłowo. Dodać należy, iż „Larsch-Arka” jest międzynarodowym ruchem wspólnot chrześcujańskich, założonych w 1964 r. przez Jeanta Vanieur we Francji. Ruch łączy osoby niepełnosprawne umysłowo oraz asystentów, którzy towarzyszą im w pracy, wzrastaniu w wierze oraz niosą pomoc przy wykonywaniu zawodu.

We Lwowie odbyła się prezentacja Stowarzyszenia „Compagnia Delle Opere”. Stowarzyszenie to ma chrakter międzynarodowy. W jego ramach działa akcja promocyjna o nazwie „Matching”. Odbywa się raz do roku, w Mediolanie. Służy promowaniu przedsiębiorstw, ich usług czy produkcji. We Lwowie prezentacja odbywała się wspólnie z „Syntezys Consilting” Sp. z o.o. Spółka ukraińska aktywnie uczestniczy w akcji we Włoszech i ma prawo do rejestracji przedsiębiorstw ukraińskich, jako uczestników akcji „Matching”. W tym roku „Syntezys Consilting” Sp. z o.o. przygotuje planszę o nazwie „Ukraina.” Na „Matching” przyjadą przedstawiciele czterech przedsiębiorstw ukraińskich z regionów zachodnich, które chcą zaproponować własny potencjał, znaleźć inwestorów oraz nawiązać współpracę ze stowarzyszeniami międzynarodowymi. Nie jest wykluczone, że przyjadą tam przedsiębiorcy ze Lwowa.

„Naftusi” starczy dla 15. tys. wczasowiczów. Obecnie w Truskawcu dla dwu centralnych punktów spożycia w ciągu doby podaje się 10 metrów sześciennych wody. Aktualnie w Truskawcu przebywa 10 tys. kuracjuszy. Wody starczy dla dodatkowych 5 tysięcy. Po tym, jak po upadku ZSRR dłuższy czas nie było kuracjuszy (wczasy są drogie), źródła się odrodziły. Złoża wody, pachnącej naftą, zajmują powierzchnię 0, 6 ha. Woda ta usprawnia prosesy przemiany wody w organiźmie, rozpuszcza krysztaliki piasku i drobnych kamieni. Wypłukuje radionuklidy, substancje szkodliwe, usprawnia działanie wątroby, odnawia układ odpornościowy. Są źródła „Maria”, „Zofia” i „Bronisława”, które regulują funkcje żołądka. Jest też źródło „Józia” – woda ta służy do mycia twarzy, a nie do spożycia, po niej cera staje się lepsza. Są też solanki, zawierające 300-350 g soli na litr płynu, więcej, niż Morze Martwe. Kuracjusze Truskawca zażywają kąpieli solankowych. Kierownictwo lecznicy marzy o tym, by pacjenci... chodzili po wodzie.

Informacja dla miłośników piłki nożnej i kibiców drużyny „Karpaty-Lwów”. Najważniejszym podsumowaniem sezonu 2006/2007 jest to, że Karpaty” powróciły do ligi najwyższej Ukrainy. W mistrzostwach kraju zdobyły ósmą lokatę, mając 9 zwycięstw, 10 remisów i 11 przegranych. Różnica goli strzelonych i puszczonych stanowi 26 do 32.

Przygotowała Irena Masalska
Gazeta Lwowska


2007-06-12

Lwów zajął ósme miejsce w rankingu miast Ukrainy. Klasyfikację sporządziła redakcja ukraińskiego pisma „Focus”. Za kryteria oceny posłużyły: potencjał kulturalny, walory turystyczne oraz inwestycyjne, liczba ludności, stan ekologii, infrastruktura, poziom przestępczości, wartość opłat, cena mieszkań oraz ilość uczelni wyższych. Ogółem Lwów uzyskał 329 punktów. Czasopismo przeprowadziło kwerendę internetową wśród użytkowników swego portalu. Wyniki ankiety wykazały, iż Lwów uplasował się na drugim miejscu w nominacji „Najlepsze miasto Ukrainy.” W nominacji „Atrakcja turystyczna” Lwów uzyskał trzecią lokatę. W tej kategorii wyprzedziły go Kijów i Odessa. W nominacji „Atrakcja inwestycyjna” Lwów uzyskał siódmą lokatę.

Narada w sprawie przygotowań do mistrzostw w piłce nożnej EURO 2012. 8 czerwca odbyło się posiedzenie Komitetu Organizacyjnego. Spotkanie dotyczyło m.in. omówienia sprawy przetargu międzynarodowego na rozbudowę terenu dookoła nowego stadionu. Ma być wybudowany w miejscu hipodromu. Do końca lipca zostanie ogłoszony przetarg międzynarodowy na projekt rekonstrukcji lotniska. Na naradzie omawiano także sprawę nowych przejść granicznych, korytarzy transportowych, rozbudowy i rekonstrukcji hoteli. Poruszono sprawę tras turystycznych, rozwoju infrastruktury rekreacyjnej.

Władze Lwowa jeździły do premiera Janukowycza składać sprawozdanie o przygotowaniach do EURO-2012. Premier spotkał się z przedstawicielami wszystkich miast, w których odbędą się mecze finału mistrzostw. Omawiana była sprawa budowania autostrad, stadionów, hoteli oraz wynikających w związku z tym problemów.

We Lwowie zniszczono publicznie prawie 7. tys. płyt pirackich. Wykonano to w sposób mechaniczny – ułożono je w stos, po którym kilkakrotnie przejechał buldożer, po czym po płytach pozostały jedynie okruszki. Wartość ogólna zniszczonej produkcji przekracza 150 tys. grywien. Przeważały pirackie nagrania. Produkcja została skonfiskowana w trakcie operacji „Intelekt”, odbywającej się w dniach 18-30 maja. Wykryto dwa warsztaty, w których produkowano pirackie płyty. Pociągnięto do odpowiedzialności 38 osób, siedem z nich trafi za kratki. Pozostali zapłacą karę w wysokości 0d 300 do 500 grywien.

„Nowe identyczności starych miast”. Pod takim hasłem w dniach 11-13 czerwca na Uniwersytecie Narodowym im. I. Franki odbywało się seminarium międzynarodowe. W programie seminarium były posiedzenia w ramach sekcji, „okrągłe stoły”, a także prezentacje projektów ekspertów z siedmiu krajów Europy oraz Ameryki. Rozmowy dotyczyły badań oraz analizy porównawczej przeszłości i teraźniejszości miast historycznych Europy Środkowej i Wschodniej. W trakcie spotkań rozmawiano o badaniach subkultur miejskich, przedsiębiorczości oraz działalności kulturalnej, polityce miejskiej oraz przestrzeni społeczno-kulturowej, działalności władz w mieście. Za „materiał badawczy” posłużyły Lwów, Wrocław, Warszawa, Wiedeń, Czerniowce, Odessa, Kijów, Donieck, Moskwa, Sankt-Petersburg, Nowosybirsk. Konsultantami projektów byli wiodący specjaliści z Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Niemiec, Kanady, Rosji i USA.

Każdy park lwowski będzie miał opiekuna. 8 czerwca w Radzie Miejskiej odbyła się narada, na której omawiano sprawę mianowania osób, odpowiedzialnych za parki. Mają to być osoby, pracujące w przedsiębiorstwie komunalnym „Zielony Las”. Wiadomo, że parki miejskie przypominają dziś raczej małe lasy. Należy też niezwłocznie określić granice parków.

Obchody Jubileuszu 140-lecia powstania Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce rozpoczęły się we Lwowie 15 czerwca pod hasłem: „Skąd nasz Sokoli Ród”. Goście z Polski uczestniczyli we Mszy św. w Archikatedrze Lwowskiej. Potem w szkole nr 24 im. Marii Konopnickiej odbyła się sesja popularno-naukowa. Wieczorem rozegrano towarzyski mecz koszykówki między reprezentacją Sokoła a reprezentacją Lwowa.

Włosi w Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku – to temat kolejnego Spotkania Ossolińskiego, które odbędzie się 18 czerwca. W spotkaniu udział weźmie prof. dr hab. Wojciech Tygielski, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego. Moderatorem dyskusji będzie Jan Malicki – dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat sprawuje Konsul Generalny RP we Lwowie Ambasador Wiesław Osuchowski.

We Lwowie przebywał Ambasador Japonii Mucuo Mabuchi. W dniach 11-12 czerwca pan ambasador przekazał fundusze, przeznaczone na realizację na Ukrainie japońskich projektów „Cusanone”, dotyczących bezpieczeństwa ludzi.

Przygotowała Irena Masalska
Gazeta Lwowska


2007-05-30

Tajemnicze „zniknięcie” tablicy
30 maja do redakcji przyszedł Edward Kuc, kierownik chóru „ECHO”, który opowiedział o zaskakującym i bulwersującym fakcie. Jakiś miesiąc temu przechodził obok budynku przy ul. Konyśkoho,1 (w pobliżu szkoły nr 24), dawna ul. Ochronek). Zobaczył, że jest robiony remont fasady i jest widoczna tablica pamiątkowa z następującym tekstem: „KORPUS WYSŁUŻONYCH WOJSKOWYCH we Lwowie, założony w roku 1878, od roku 1918, od daty powstania NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ pod protektoratem MINISTERSTWA SPRAW WOJSKOWYCH pozostający wmurował tę tablicę Z OKAZJI 50. LETNIEGO JUBILEUSZU SWEGO ISTNIENIA dnia 9 września 1928.
Edward Kuc zdążył tę tablicę sfotografować. Chodzi o dawny Dom Weteranów, prawdopodobnie ten, o którym mowa w piosence: „Dzisiaj bal u Weteranów, każdy zna tych panów...” Przechodząc obok wspomnianego budynku po kilku dniach, pan Edward zdążył zauważyć, że są „gołe” mury, a tablicy nie ma. „Kiedy zapytałem, gdzie jest tablica, powiedziano mi, że jest w piwnicy i zostanie umieszczona na starym miejscu po zakończeniu remontu” – opowiadał. Dwa tygodnie później znów szedł tamtędy i zobaczył, że ściana oraz miejsce, w którym była ta tablica, są otynkowane. Robotników nie było, nie wiadomo, co się stało z tablicą. Według słów Edwarda Kuca, ktoś z lwowskich Polaków poszedł do resortu architektury i powiedział, że zgłosi sprawę do Konsulatu, napisze artykuł. Proszono go, żeby tego nie robić, że porozmawiają z robotnikami, którzy remontowali fasadę i tablica wróci na miejsce. W dniu 30 maja jej tam nie było.
Cóż, wygląda to na zacieranie śladów polskości. Który z nich będzie następny?

Notowała Irena Masalska
Foto Edward Kuc
Gazeta Lwowska


2007-05-29

Na Ratuszu powiewały flagi Niemiec hitlerowskich i ZSRR. Lwowianie i goście nie muszą się niczego obawiać – w dniach 26 i 27 maja przy Ratuszu kręcono fragment z filmu „Metropolita Andrzej”, w którym to fragmencie mowa o wkroczeniu do Lwowa wojsk hitlerowskich. We Lwowie prace filmowców ze Studia im. O. Dowżenki rozpoczęły się 13 maja. Wspomniany film jest opowieścią fabularno-historyczną o Metropolicie Andrzeju Szeptyckim.

Petro Olijnyk został członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy. Odpowiednią decyzję w tej sprawie podjął Prezydent Ukrainy. Przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej wszedł do Rady wraz z ośmioma swymi kolegami z innych obwodów oraz merami Kijowa i Sewastopola i prezesem Rady Ministrów Krymu.

We Lwowie odbył się koncert charytatywny. „Pokłońmy się Bogu wspólnie” – tak nazwano ekumeniczny koncert piosenki chrześcijańskiej, który 27 maja odbył się w Operze Lwowskiej. Celem koncertu było zjednoczenie Kościołów chrześcijańskich we wspólnej modlitwie i śpiewie oraz zebranie kosztów dla instytucji, opiekujących się dziećmi.

Francuzi sprezentują Lwowowi środki techniczne do gaszenia pożarów. Przekaże ją Narodowa Szkoła Oficerów Bezpieczeństwa Pożarowego w Nenwille le Rosche, w której niedawno młodzi strażacy ze Lwowa odbywali staż. Strona ukraińska zawarła umowę o przygotowaniu kursantów ukraińskich we Francji z zakresu ratowania ludzi spod ruin.

Stadion „Ukraina” we Lwowie zostanie sprzedany na aukcji internetowej. Będzie ona trwała od 31 maja do 13 czerwca. Najważniejsze fragmenty boiska stadionu zostały już podzielone i będą sprzedawane oddzielnie. Chodzi o środek boiska, cztery kąty i dwa pola karne. Cena startowa każdego fragmentu – 25 grn. 17 czerwca na stadionie odbędzie się mecz „Karpaty”-„Czarnomorec”. Po nim zwycięzcy aukcji po raz ostatni strzelą piłką z wymienionych punktów, przez co, niewątpliwie, wejdą do historii piłki nożnej. Następnie wygrane fragmenty zostaną uroczyście „wycięte”. Zwycięzcy otrzymają specjalne tabliczki, świadczące o oryginalności nabytego fragmentu trawnika. Aukcja inauguruje rekonstrukcję stadionu „Ukraina”.

Z okazji EURO-2012 zostaną wybudowane autostrady, łączące Lwów z pięcioma miastami Ukrainy. Chodzi o połączenia z Dniepropietrowskiem, Odessą, Donieckiem, Kijowem i Charkowem. Ministerstwo Transportu opracowało już plan rozwoju 7 portów lotniczych. Jest też planowany program produkcji samolotów AN-148 według programu leasingowego. Samoloty zostaną przekazane ukraińskim liniom lotniczym, aby połączyły miasta Ukrainy i Polski na czas meczów Euro-2012. Realizacja projektów może się rozpocząć już w końcu roku bieżącego lub na początku następnego.

Urzędnicy z merostwa Lwowa będą jeździli rowerami. Przedsiębiorstwo „Ratusz- Serwis” kupiło dla merostwa dwa rowery o wartości 980 i 1010 grn. Może z nich skorzystać każdy pracownik Rady Miejskiej, który się zgłosi do „Ratusz-Serwis”. Idea wykorzystania roweru w charakterze środka lokomocji urzędników należy do Andrija Sadowoho, który, co prawda, dotychczas nim nie jeździł. Jest pomysł, aby rowery zostały zakupione także dla administracji gmin Lwowa.

Papież Benedykt XVI ofiarował 100 tys. euro na budowę miasteczka akademickiego Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Rektor uczelni, ks. Borys Hudziak jest wdzięczny Ojcu Świętemu za wsparcie i zaufanie. Ziemię pod budowę poświęcił Sługa Boży Jan Paweł II podczas podróży apostolskiej do Lwowa w czerwcu 2001 r. Na terenie miasteczka akademickiego zostaną wybudowane cerkiew, muzeum, centrum konferencyjne, gmachy uczelniane, akademiki oraz niewielki hotel. Budowa ma być ukończona w ciągu 10 lat. Koszty pokryją Kościół greckokatolicki oraz sponsorzy.

We Lwowie odbył się XXVI Międzynarodowy Festiwal „Wirtuozi”. Ponieważ rok 2007 jest ogłoszony Rokiem Pinsla, w ramach Festiwalu odbyły się dwa koncerty – „Muzykalia dla Pinsla”. Rodzynkiem festiwalu był utwór „24 kaprysy” Paganiniego, opracowany przez Myrosława Skoryka dla orkiestry symfonicznej. Było to prawykonanie we Lwowie. Zagrano też Symfonię nr 5 G. Mahlera, która po raz ostatni brzmiała we Lwowie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. W festiwalu „Wirtuozi-2007” uczestniczyli wykonawcy z USA, Ekwadoru, Izraela, Francji, Włoch, Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Polski i Rosji. Podczas koncertów grały wszystkie lwowskie zespoły kameralne i symfoniczne.

12 maja 2007 przy ul. Kulparkowskiej, 22 we Lwowie została otwarta Stanica Harcerska. Będzie służyła wszystkim harcerzom, działającym we Lwowie lub do niego przybywającym. Mieści się w piętrowym domu, wyremontowanym i urządzonym ze środków Senatu RP. Więcej...

Przygotowała Irena Masalska
Gazeta Lwowska


2007-05-11

  • Obchody Dnia Miasta
    751 „urodziny” Lwowa obchodzono w dniach 5 i 6 maja. W Radzie Miasta odbyła się uroczysta sesja, na wieżę Ratusza wciągnięto sztandar Lwowa, odbyły się koncerty oraz uroczyste niedzielne śniadanie dla osób ubogich. Obchody zostały nieco przyćmione przez opady deszczu.
    Na uroczyste posiedzenie Rady Miasta Lwowa oprócz radnych mieli przybyć poprzedni merowie Lwowa – Wasyl Szpicer, Wasyl Kujbida i Lubomir Buniak, jednak się nie stawili. Natomiast przyjechał sekretarz Rady Miasta Stanisławowa (Iwano-Frankiwska). Gród Revery w tym samym czasie świętował jubileusz 345. rocznicy założenia.

    4 maja odbyła się również prezentacja nowej mapy Lwowa, którą wydrukowano w nakładzie 100 tys. egzemplarzy. Cały nakład przekazano nieodpłatnie do służb nformacyjnych, muzeów i galerii, firm turystycznych, hoteli i restauracji, które mają je rozdawać chętnym również nieodpłatnie. Informacje podano w dwu wersjach językowych – ukraińskiej i angielskiej, dodano mapę Ziemi Lwowskiej z ilustracjami galograficznymi zabytków. Nazwy ulic podano w transliteracji. W planach jest wydawanie takiej mapy dwa razy do roku – na początku wiosenno-letniego oraz zimowego sezonu turystycznego. 85% kosztów wydawniczych pochodzi od sponsorów, 15% – z budżetu Rady Miasta.

    W niedzielę 6 maja, przed Operą, przedstawiciele wszystkich Kościołów, działających we Lwowie, wspólnie modlili się o błogosławieństwo Boże dla Lwowa i jego mieszkańców, wspominając również założycieli miasta. Na dziedzińcu Ratusza do uroczystego śniadania zasiadło 300 osób ubogich. Częstowano ich wędlinami, sałatkami, słodyczami i gorącą herbatą. Poczęstunek umilali muzycy. Wspólnie z najbiedniejszymi zasiadł do stołu mer Lwowa Andrij Sadowyj. Kolejną atrakcją miało się stać święto tango – w skwerku obok kościoła dominikanów. Inicjatorami jego byli członkowie klubu tanga argentyńskiego „Ludzie ulicy”. Chętnych do tańca było jednak niewielu, ponieważ padał deszcz.

    Przygotowała Irena Masalska
    Gazeta Lwowska


    2007-05-07

  • Otwarcie wystawy o "Solidarności"

    „Drogi do wolności – przez Solidarność do Europy”

    7 maja w Pałacu Sztuki przy ul. Kopernika we Lwowie została otwarta wystawa p.t. „Drogi do wolności – przez Solidarność do Europy”, którą można było obejrzeć przez najbliższe 10 dni. W inauguracji uczestniczyli: Konsul Generalny RP we Lwowie, Ambasador Wiesław Osuchowski, Danuta Kobzdej – dyrektor wystawy, bp Marian Buczek, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, studenci i uczniowie oraz liczni mieszkańcy Lwowa. Ekspozycja została przywieziona do Lwowa z Centrum Solidarności w Gdańsku.

    „To Solidarność wstrząsnęła światem. Zrodził się w Polsce potężny ruch, zrzeszający ponad dziesięć milionów robotników i inteligencji. To wtedy Polacy powstali z kolan. Często powtarzaliśmy w Polsce, że wiatr wolności powiał z Gdańska. Na czele tego ruchu stanął robotnik – Lech Wałęsa. Niewielu wierzyło, że to może poprowadzić do zwycięstwa. Polacy odzyskali wolność, Polacy odzyskali niepodległość” – powiedział na otwarciu wystawy Ambasador Wiesław Osuchowski. „Czy bez tego ruchu padłby mur berliński? Czy byłaby Wiosna Praska? Czy byłaby wolna Ukraina? Tego dokonali polscy robotnicy. Daliśmy przykład światu, że można przeprowadzić rewolucyjne zmiany przy niewielkich ofiarach. Stało się to również dlatego, że mieliśmy wyjątkowego Polaka – Ojca Świętego Jana Pawła II” – podkreślił Pan Ambasador.

    Ks. bp Marian Buczek powiedział: „Pierwsze zdjęcia na tej wystawie - tak zwana wielka trójka. Ona sprawiła to, że narody Środkowej i Wschodniej Europy zostały ujarzmione. Następne zdjęcia – mamy pokazane, jak naród polski próbował w jakiś sposób wyzwolić się z tego. W 1979 roku Jan Paweł II powiedział: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej polskiej ziemi. I coś się rzeczywiście ruszyło”. „To wielki zaszczyt dla nas, organizatorów tej wystawy, dla Fundacji Centrum Solidarności gościć w waszym pięknym mieście, w tym pięknym kraju. Bardzo się cieszymy, że udało nam się tę wystawę zaprezentować w tak doskonałym miejscu, bo w samym centrum miasta” – powiedziała dyrektor wystawy Danuta Kobzdej. Następnie pani dyrektor opowiedziała o ekspozycji i zachęciła obecnych do jej obejrzenia.

    Wystawa obejmuje okres historyczny 1945 – 2005 r. Ma ona charakter wielowarstwowej opowieści historycznej, przedstawiającej kraj i miasto, w którym wydarzyła się historia, rozpoczynająca proces zmian w Europie Środkowej i Wschodniej. Na wystawę składają się: wielkoformatowe fotografie, filmy, rekonstrukcje historyczne, eksponaty. Każdy prezentowany okres historyczny wzbogacony jest projekcją krótkiego, 3-5 minutowego filmu wkomponowanego w scenografię z epoki.

    Na wystawę wprowadza widzów krótka informacja o niej. Tekst, poszerzony o dodatkowe informacje, w formie ilustrowanego folderu, towarzyszy zwiedzającym po wystawie. Po II wojnie światowej „żelazna kurtyna” podzieliła Europę: na Zachodnią i Wschodnią. Europą Wschodnią nazywano nie tylko geograficzną część kontynentu, ale kraje wcielone w granice Związku Sowieckiego oraz osiem innych państw, które wprawdzie zachowały swoją odrębność państwową, znajdowały się jednak w bloku sowieckim. Były to: Polska, Węgry, Czechosłowacja, Niemiecka Republika Demokratyczna, Rumunia, Bułgaria, Jugosławia i Albania. Wbrew polityce władz komunistycznych, Polacy nigdy nie zrezygnowali z dążeń do niepodległości. Kościół w Polsce nie poddał się politycznej kontroli, chłopi obronili prywatną własność ziemi, polska inteligencja nie podporządkowała się ideologii Lenina. Kryzysy PRL, związane z podwyżkami cen, walką o wolność słowa i przeciw sowieckiej dominacji, w 1956, 1968, 1970 i 1976 roku krwawo tłumiła milicja i wojsko. Tragizm tych sytuacji, pamięć ofiar oraz siła moralna, którą zaszczepił rodakom papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1979 roku stały się zaczynem, który w krótkim czasie miał przynieść wolność. 14 sierpnia 1980 r. robotnicy ze Stoczni Gdańskiej pod wodzą Lecha Wałęsy rozpoczęli strajk. Proklamowano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który postulował i negocjował podstawowe prawa człowieka i obywatela. Do tego wielkiego społecznego ruchu, którego siłą był zorganizowany, skuteczny opór, wkrótce przystąpiło 10 milionów ludzi.

    Pomimo pozornej akceptacji „Solidarności” trwały intensywne przygotowania do jej rozbicia. Nastąpiło to nocą 13 grudnia 1981 roku, kiedy generał Jaruzelski dokonał zamachu wojskowego na narodzie. W ciągu kilku godzin aresztowano działaczy „Solidarności”, rygory stanu wojennego sparaliżowały kraj. Światowa opinia publiczna wówczas jednak wygłosiła stanowcze: nie. W prasie zachodniej pojawiły się artykuły i protesty, rozgłośnie radiowe informowały o represjach, organizowano pomoc materialną dla Polski.

    Po zniesieniu stanu wojennego w 1983 upłynęło jeszcze parę lat, przepełnionych strajkami i represjami wobec działaczy opozycyjnych, zanim doszło do obrad Okrągłego Stołu i wyboru pierwszego niekomunistycznego premiera. Wybór Tadeusza Mazowieckiego na premiera, we wrześniu 1989 roku zapoczątkował jesień ludów w Europie. Upadek muru berlińskiego, aksamitna rewolucja w Pradze, krwawa rozprawa z Ceausescu w Rumunii... Wystawa ma charakter wielowarstwowej opowieści historycznej, przedstawiającej kraj i miasto w którym wydarzyła się historia zmieniająca oblicze Europy. Ekspozycja obejmuje okres historyczny 1945 -2005 z naciskiem na rok 1980, który rozpoczął proces upadku komunizmu w Europie. Poszczególne okresy (1945 r., PRL, Sierpień '80, Stan Wojenny, czas zmian w Europie i Polska 2005) zawierają od 4 do 13 zdjęć, wydrukowanych na półprzezroczystym papierze, poprzedzonych krótkimi planszami wstępnymi, wprowadzającymi do prezentowanego okresu historycznego. Cały materiał zdjęciowy i filmowy zainstalowany jest na stelażach, wykonanych z blachy aluminiowej, w ramkach przypominających metalową kliszę filmową. Ważniejsze wydarzenia, prezentowane na kliszy podświetlane są kolorami, podkreślającymi i wzmacniającymi wrażenie odbioru.

    Przygotowała Maria Basza
    w tekście zostały wykorzystane materiały ze strony www.fcs.org.pl


    2007-04-25

  • Bulwersujące napisy przed wejściem na Cmentarz Obrońców Lwowa
    Zjawiły się w dniu 22 kwietnia 2007 r. w pobliżu Cmentarza Orląt. W godzinach rannych poinformował o tym redakcję „Gazety Lwowskiej” pan Jan Franczuk, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi.
    Maria Basza, dziennikarka naszej redakcji, udała się na wskazane miejsce. W pobliżu torów tramwajowych na przystanku końcowym tramwaju nr 7 – przy Cmentarzu Orląt.- zobaczyła wypisane farbą olejną napisy następującej treści:

    ПОЛЯКАМ ТУТ НЕ МІСЦЕ! ВОНИ ПІДНЯЛИ РУКУ НА ЗУНР ПОКАЙТЕСЯ БУДЬ ЛАСКА
    (Tu nie ma miejsca dla Polaków! Podnieśli rękę na ZURL i muszą się pokajać).

    Fot. Maria Basza

    Wspomniane napisy zostały zauważone w dniu 22 kwietnia, wcześniej jednak osoby, opiekujące się Cmentarzem Orląt, widziały w kilku miejscach potłuczone znicze. Zdaniem Jana Franczuka, jest to sprawa nacjonalistów ukraińskich lub chuliganów.

  • Lwów będzie miastem rozgrywek EURO 2012 w piłce nożnej. Stało się to wiadome 18 kwietnia, kiedy to Ukraina i Polska, składające wspólne zgłoszenie, wygrały przetarg na organizację mistrzostw. Mecze EURO-2012 odbędą się we Lwowie, Dniepropietrowsku, Doniecku i Kijowie (finał). Mer Lwowa Andrij Sadowyj uważa, iż organizacja meczów EURO 2012 przewiduje nadejście do Lwowa inwestycji w wysokości ponad 1 miliard dolarów. Te koszty zostaną przeznaczone na wybudowanie nowego stadionu obok hipodromu, dwu najwyższej klasy hoteli oraz istotne ulepszenie infrastruktury miasta.

  • Do roku 2012 zostanie wybudowana autostrada Lwów-Ługańsk. Koszt budowy autostrady jest szacowany na 7, 5 mld USD. O konieczności takiej inwestycji jest przekonany Mykoła Rudkowski, Minister Transportu i Łączności Ukrainy. Uważa, iż w czasie EURO-2012 najbardziej obciążone będą drogi w pobliżu granicy, a znaczna ilość kibiców pojedzie własnymi autami. Obecnie jest prowadzona rekonstrukcja jezdni na trasie Lwów-Brody, została zaprojektowana autostrada koncesyjna Krakowiec-Brody.

  • Jeździć po Lwowie będzie łatwiej. Aby odciążyć lwowskie jezdnie, jest planowana budowa dwu obwodnic. Mała obwodnica ma odciążyć centrum miasta. Planuje się także rekonstrukcję jezdni obok Bazaru Stryjskiego i obok Teatru Kukiełkowego. Jest planowany także remont dróg wewnętrznych na terenie osiedli.

  • Jurij Andruchowycz i jego „Tajemnica”. 25 kwietnia wybitny ukraiński pisarz współczesny spotykał się z czytelnikami w ramach projektu „Randka ze Lwowem”. Prezentował swą najnowszą książkę pt. „Tajemnica”. Projekt „Randka ze Lwowem”, zapoczątkowany w roku 2000, przewiduje spotkania z pisarzami i artystami światowej rangi.

  • Program rozwoju Regionu Karpackiego został przygotowany przez zakarpacką, iwano-frankowską i lwowską Radę Obwodową. Jego wdrażanie może się rozpocząć na początku roku następnego.

  • We Lwowie powstanie agencja rewitalizacji miasta. Za wzór mają służyć podmioty, działające już w Wilnie i we Wrocławiu. W przeciwieństwie do Wrocławia, agencja lwowska będzie musiała zarobić sama na siebie. Po powołaniu takiej agencji i opracowaniu planu działań zostaną przygotowane projekty rewitalizacji dzielnic miejskich. Zabytkom architektury mają być przywrócone ich funkcje społeczne lub udzielone nowe. Agencja będzie też pełniła funkcje „pogotowia ratunkowego” zabytków architektury.

  • Lwów czerpie doświadczenie utylizacji śmieci od Wrocławia i Drezna. Właśnie dobiegła końca konferencja „Wydajne zagospodarowanie twardych odpadów”, odbywająca się w ramach współpracy trójstronnej Lwów-Wrocław-Drezno. Być może, w nieodległej przyszłości lwowianie nauczą się, tak jak Polacy i Niemcy, właściwie sortować odpady, a potem je przetwarzać. Mają się odbyć kolejne konferencje trójstronne – w sprawie oczyszczania ścieków, zagospodarowania odpadów, planowania transportowego, edukacji w dziedzinie ekologii, finansowania programów ochrony środowiska oraz ustawodawstwa ekologicznego.

  • PKO Bank Polski S.A. dokupi 28% akcji „Kredobanku”. Akcje te zostaną wykupione od EBOiR (Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju). W ten sposób udziały PKO S.A. w banku ukraińskim z siedzibą we Lwowie będą stanowiły 98%. W styczniu-marcu 2007 r. aktywa banku wzrosły o 8,7 % - do 3, 572 mld grywien. Wraz z Zachodnioukraińskim Bankiem Komercyjnym „Kredobank” uplasował się na 25 miejscu wśród banków, działających na Ukrainie.

  • Na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim odbyło się kolokwium międzynarodowe nt. dialogu wyznaniowego. W dniach 20 i 23 marca w spotkaniu „Ekumenizm, dialogi międzywyznaniowe i fundamentalizm” uczestniczyli wybitni teologowie z Francji, Finlandii, Włoch i Polski. Spotkanie takiej rangi odbyło się na Ukrainie po raz pierwszy. Spotkanie zostało zorganizowane przez Światową Radę Kościołów, Ambasadę Republiki Francuskiej na Ukrainie oraz Instytut Studiów Ekumenicznych UUK.

  • 13 maja we Lwowie odbędzie się festiwal ”Wesoły pieróg”. Impreza będzie przebiegała w Parku Kultury. Można będzie spróbować pierogów kilku rodzajów: z ziemniakami, kapustą, serem, makiem, grzybami, podrobami, kaszą gryczaną, a nawet z fasolą. Festiwal pierogó ma być imprezą cykliczną i z czasem się stać smakowitą „wizytówką” miasta.

    Przygotowała Irena Masalska
    Gazeta Lwowska

    Wszystkie prawa zastrzeżone.
    Powrót
    Licznik